Logo Nexotr.com N.

Nexotr - Anasayfa'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

Kurucu
Son Düzenleme: 10-12-2019, Saat:21:59, Düzenleyen: Blue*.
M1jX97.jpg

Algoritma, herhangi bir soruna karşı izlenecek adımların ve yöntemlerin belirli bir sıralamada gitmesi durumudur. Hangi olayın daha önce geldiği veya gelmediği kritik önem taşımaktadır çünkü bazı bilgi ve olayların daha önceden yapılması bütün olaya etki edebildiği gibi istenilmeyen hatalara da yol açmaktadır.

Örnek olarak bir bilgisayar satın alma algoritmasını geliştirelim;
  • Bilgisayar alabilmek için yeterli parayı biriktir. 
  • Bilgisayarı alacağın mağazaya git.
  • Bilgisayarı satın al.
Yukarıdaki örnek gayet saf bir algoritma örneğidir. Bu algoritmada ikinci ve birinci adımı kendi içlerinde değiştirdiğimizde şöyle bir hata çıkmaktadır: “Para olmadan bilgisayar alamazsın” 
Bu algoritmada farklı bir hata daha yaparak örnek sayımızı artıralım. İkinci ve üçüncü adımı kendi aralarında değiştirir isek mantıken şöyle bir hatayla karşılaşırız: “Bilgisayarı satın alacağın yere gitmeden bilgisayarı satın alamazsın” 
Algoritma en temel hali bu şekildedir. Sorun ve olaya karşı çözüm amaçlı izlenecek yolların sıralı ve düzgün bir şekilde oluşturulmasıdır.
Cevapla
1 Ziyaretçi