Nexotr.com N.

Nexotr - Anasayfa'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

Kurucu
Son Düzenleme: 19-06-2019, Saat:15:08, Düzenleyen: Blue*.
zGmqN6.jpg

Bu herkesin dilinden düşüremediği protein tozu denilen şey aslında peynir altı suyundan yapılan organik bir besin yapısıdır. Bu vücut geliştirme camiasındaki en önemli supplement (yardımcı besin) olarak görülebilir kimileri için.Dünyada ve ülkemizde de kullanımı oldukça yaygındır.Genelde sporcular tarafından tercih edilen protein tozlarının birkaç çeşidi vardır bunları ise kısaca şöyle sıralayabiliriz;

WHEY PROTEİN : En çok tercih edilen protein tozu çeşitlerinden birisi whey proteindir.Bunun en önemli sebebi ise kana hızlı bir şekilde karışmasıdır.Vücuda gerekli olan proteini kaslara çok hızlı bir şekilde karışmasını sağlayarak toparlanmayı büyük ölçüde hızlandırarak kolay bir hale getirir. Genelde sporcular tarafından çeşitli kullanım saatleri vardır. Sabah aç karnına,antrenman öncesi ,antrenman sonrası ve gece yatmadan önce gibi kullanım zamanları mevcuttur.

KAZEİN PROTEİNİ: Whey proteinden sonra tercih edilen bir protein çeşididir. Kana karışım hızı oldukça düşüktür,yavaş bir şekilde sindirilir.Yüksek kaliteli bir protein kaynağı olup anne sütüne büyük oranda benzemektedir.Uzun süreli bir sindirimi olduğu için en çok önerilen ve sıklıkla sporcuların kullandığı zaman gece yatmadan hemen öncedir.Bu sayede gece boyunca kaslara gerekli olan proteini sağlamış ve gelişimi devam ettirmiş bulunmaktadır.

YUMURTA PROTEİNİ: Yumurtanın beyazından alınan proteindir.En temel aminoasitleri içeriğinde bulunur. Vücut yumurtanın beyazında bulunan proteinden %96 oranında faydalanır. Dışarıdan alınması gereken mutlak proteinlerin neredeyse hepsini bileşiğinde barındırır. Günümüzde piyasada litrelik paketlerde çiğ yumurta beyazı olarak sıvı bir şekilde kolayca temin edilebilir bir halde piyasaya sunulmaktadır.


SOYA PROTEİNİ: Genellikle vejetaryan sporcuların kullandığı bir protein çeşididir. Fasulyenin içinde bulunan proteinden yapılmaktadır. Testesteron ve kas gelişimi üzerine araştırmalar hayvansal olmamasına rağmen yağsız kas kütlesi üzerinde whey protein kadar etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

KULLANIMI: Vücut geliştirme, powerlifter gibi güç sporları yapmayanlar için kullanılması çok gereksizdir tavsiye edilmez. Özellikle ağır ve yoğun spor yapılan dönemlerde ölçeklendirmelere uyarak ve size uygun protein çeşidini , zamanını dikkate alarak uyguladığınız beslenme programını desteklemesi amacıyla kullanılması tavsiye edilir.

gPkRE3.jpg
Cevapla
1 Ziyaretçi