Logo Nexotr.com N.

Nexotr - Anasayfa'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

Kurucu
Son Düzenleme: 12-01-2020, Saat:20:44, Düzenleyen: Blue*.
Merhaba Arkadaşlar Python yazılım dilini merak edenler için bildiğim ve araştırdığım kadarıyla size python anlatmaya yada aklınızdaki soruları gidermeye çalışacağım. İlk başta Python sayılardan başlayacağız.
Pythonda Sayılar
Pythonda temeli sağlam atmamız için öncelikle veri tipleri ve veri yapılarını öğrenmeliyiz.İsterseniz sayıları öğrenerek Python derslerine başlıyalım.

Bu Dersde şunları göreceğiz;


   1. Tamsayı(Integer) ve Ondalıklı Sayı(Float ) Veri tipleri
   2. Basit Matematik İşlemleri
   3. Değişken Tanımlama

Tamsayılar (Integer)  
Matematikte gördüğümüz tüm sayılar (negatif,pozitif) aslında Python'da bir veri tipidir. Tamsayılar ise ingilizce olarak Integer olarak geçmektedir.
Örnek olarak, -1000,34,2,0 gibi sayılar Python'da birer tamsayı(integer) değerleridir.


Ondalıklı Sayılar (Float)

Tamsayılar gibi Ondalıklı sayılar da bizim matematikte gördüğümüz sayı çeşitlerinden bir tanesidir. Ondalıklı sayılar matematikte olduğu gibi, Pythonda da bir veri tipidir.Ondalıklı Sayılar veya diğer adıyla Kayan Sayılar İngilizce olarak Float olarak geçmektedir.
Örnek olarak, 3.14, 3.554546, -13.54 gibi sayılar Python'da birer ondalıklı sayı(float) değerleridir.
Şimdi de bu Pythondaki basit matematik işlemlerini öğrenelim.


Basit Matematik Operatörleri
Basit 4 işlemi (Toplama,Çıkarma,Çarpma,Bölme) hepimiz matematikten biliriz. Şimdi bu işlemlerin Pythonda nasıl yapıldığını görmeye çalışalım.


anOZzQ.png

Burada basit işlemlerimizi görmüş olduk. Ancak son işlem kafanızı karıştırmış olabilir. Sonuç neden float bir değer olarak karşımıza çıktı? Bunları Matematik Operatörleri bölümünde görmek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bu basit işlemleri gördüğümüze göre, şimdi de Pythondaki değişken tanımlama işlemlerimizi öğrenmeye çalışalım.

Değişkenler ve Değişken Tanımlama


Değişkenler bir programlama dilinde olmazsa olmaz bir kavramdır. Değişkenler aslında bir veri tipinden değer tutan birimlerdir.İsterseniz şimdi de Pythonda bir tane değişken oluşturalım.

nb8qQM.png
Şimdi de 3 tane farklı değişken oluşturmaya çalışalım.

1pQApN.png
Gelin bide yukarıdaki işaretlerden (?) koyalım ve nasıl bi sonuç vereceğine bakalım.
yG7Ojn.png
Ve gördüğünüz gibi Syntax yani yazım hatası verdi. Değişkenleride bu şekilde kendi aralarında kullanabilirsiniz. Şimdide size yorum satırlarını gösterip dersi burada bitirmek istiyorum.

Yorum Satırları

Yorum satırları programlarımıza açıklama olarak eklediğimiz satırlardır. Eğer bir programda yorum satırları kullanılmışsa bu satırlar Python tarafından görülmez ve çalıştırılmaz.

YdXGEk.png
İşte Bukadar Basit Bir sonraki Python konumuzda görüşmek üzere.
Cevapla
1 Ziyaretçi